Lisa en Lydia, vrijwilligers
Vrijwilligers
“Je doet iets goeds voor iemand anders. En ondertussen is het ook gewoon heel gezellig.”
Waar veel leeftijdsgenoten hun weekend vooral gebruiken om uit te slapen, af te spreken met vrienden of een bijbaantje, maken Lisa Hoek (16) en Lydia Slingerland (16) bewust tijd vrij voor vrijwilligerswerk bij De Vliedberg in Ouddorp. Eén keer per maand helpen ze tijdens de maaltijdmomenten op de appartementen van de woonzorglocatie. Iets wat de hartsvriendinnen inmiddels veel meer brengt dan alleen een paar uurtjes bezig zijn.
Voor Lisa begon het vrijwilligerswerk al op jonge leeftijd. “Mijn tante deed dit vrijwilligerswerk al langere tijd en vroeger ging ik soms met haar mee. Dat vond ik altijd heel leuk.” Toen haar tante vertelde dat er nieuwe vrijwilligers gezocht werden, hoefde Lisa niet lang na te denken. “Ik vroeg meteen aan Lydia – mijn beste vriendin – of zij mee wilde doen.”
Dat wilde ze wel. “We zijn eerst een paar keer meegelopen,” vertelt Lydia. “En daarna gingen we samen zelfstandig aan de slag.”
Samen zorgen voor een fijne middag
De twee volgen allebei de opleiding tot onderwijsassistent en combineren hun vrijwilligerswerk met school en een bijbaan. “Doordeweeks zitten we op school en op zaterdag werken we vaak nog,” vertelt Lisa. “Dan doen we één keer per maand op zondag een dienst hier.”
Tijdens zo’n dienst helpen ze bewoners rondom de maaltijd. Lydia: “We beginnen meestal met tafels dekken en alles klaarzetten voor het eten. Daarna halen we bewoners op uit de appartementen.” Zodra iedereen aan tafel zit, eten Lisa en Lydia gezellig mee. “We helpen bijvoorbeeld met het snijden van eten en maken ondertussen een praatje.”
Na de warme maaltijd volgt het dessert en brengen ze bewoners weer terug naar hun appartement. “Daarna ruimen we alles op en zit de dienst erop,” zegt Lisa. “Het duurt ongeveer van half twaalf tot half twee, dus het kost eigenlijk helemaal niet zoveel tijd.”
‘Daar zijn de meisjes weer!’
Wat hen vooral opvalt, zijn de reacties van bewoners en medewerkers. “Mensen vinden het vaak leuk dat we jong zijn,” vertelt Lydia lachend. “Dan zeggen ze: ‘Daar zijn de meisjes weer!’ of dat ze het goed vinden dat we dit doen.”
Veel waardering
Volgens de meiden hoeft vrijwilligerswerk helemaal niet ingewikkeld of tijdrovend te zijn. “Veel mensen denken bij vrijwilligerswerk misschien aan oudere mensen,” zegt Lydia. “Maar dat hoeft helemaal niet. Je bent er een paar uurtjes mee bezig en je doet echt iets voor een ander.” Lisa knikt instemmend. “En het geeft veel waardering. Mensen zijn blij dat je er bent.”
Meer dan helpen alleen
Naast de vaste diensten helpen Lisa en Lydia soms ook bij speciale activiteiten. Zo ondersteunden ze tijdens een kerstdiner op de woongroepen. “Dat was heel gezellig,” vertelt Lisa. “Bewoners mochten familie meenemen en wij hielpen mee met bedienen.” Lydia vult aan: “Met alle kerstsfeer erbij was het echt iets bijzonders. Je merkt dat mensen daar enorm van genieten.”
Voor andere jongeren hebben ze dan ook een duidelijke boodschap: gewoon eens proberen. “Het kost echt niet veel tijd,” zegt Lydia. “En je hebt nooit spijt dat je bent geweest.” Lisa: “Je doet iets goeds voor iemand anders. En ondertussen is het ook gewoon heel gezellig.”
Gerelateerde verhalen
John, vrijwilliger
Vrijwilligers
Voor John is één ding duidelijk: tijd is geen kwestie van hebben, maar van maken
Desirée, vrijwilliger
Vrijwilligers
‘Je kunt hier echt iets betekenen, juist op de momenten die ertoe doen’
Katie, vrijwilliger
Vrijwilligers
Vrijwilliger Katie brengt kleine lichtpuntjes en wordt daar zelf ook vrolijk van